środa, 23 grudnia 2015

Ale pachnie piernikami...!

Atmosfera nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia udziela się już chyba wszystkim ludziom. Coraz bardziej odczuwamy ją także my, dlatego postanowiliśmy udekorować pierniczki, czyli jedne z najbardziej znanych świątecznych ciastek. 

A czym jest piernik? 
Piernik – twarde ciemnobrązowe ciasto robione z mieszaniny mąki pszennej i żytniej, mleka, jajek, karmelizowanego cukru, miodu, mocno przyprawione cynamonemimbirem. Nazwa piernik wywodzi się od staropolskiego słowa "pierny", czyli pieprzny
Pierniki występują zwykle w formie mniejszych i większych ciastek, często polewanych po wierzchu czekoladąbakaliami, a w środku przekładanych marmoladą, masą orzechową lub marcepanem (...) Wypiekać można duże, prostokątne "arkusze" przekładane masą – albo fantazyjnie powycinane w różne kształty figurki (i zdobić je na wierzchu polewą, kandyzowanymi owocami, posypką czekoladowo-cukrowo-marcepanową). W Polsce w XVII wieku sprzedawano pierniki w aptekach jako skuteczny lek na wiele chorób. Były, podobnie jak w innych krajach, symbolem dobrobytu i wysokiego statusu społecznego. 
Źródło: Wikipedia 
Przynieśliśmy więc do szkoły rozmaite materiały, z których pomocą stworzyliśmy niezwykłe dekoracje na pierniczkach. Były to posypki cukrowe, orzechy, pisaki lukrowe, rodzynki, skórka pomarańczowa i inne. Pani zrobiła nam też lukier. Nie mogło również zabraknąć bohaterów tego dnia, czyli pierników!



Kiedy już wszystko gotowe, można zabierać się do pracy! 





Powoli, piernik po pierniku - nasza taca zapełniała się małymi "dziełami". Musimy przyznać, że mieliśmy na nie wieeelką ochotę! 




Z dumą prezentujemy ozdobione samodzielnie pierniczki...



... by chwilę potem móc je spałaszować ze smakiem!



Wszystkim łasuchom i piernikożercom życzymy SMACZNEGO!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz